Çörek Otu Yağı Nedir?

Latince adı Nigella Sativa olan çörek otu bitkisi kozmetik ve gıda  alanında yaygın şekilde kullanılır. Çörek otu tohumundan elde edilen yağ da en az bitkisi kadar değerli ve etkilidir. İçeriği bakımından en nitelikli ve kaliteli bitkisel yağ sınıfında yer alan çörek otu yağı geçmişten günümüze birçok alanda kullanılmıştır. Çörek otu yağının içeriğini ve etkisini inceleyen, birçok makale, yayın ve çalışma bulunmaktadır. Günlük beslenme rutinine eklenerek takviye edici gıda olarak tüketilebilir.  Çörek otu yağı fiyatı, üretim alanından, sahip olduğu organik sertifikaya göre birçok kritere göre değişmektedir. Bu mucizevi etkiye sahip yağın organik olmayan türünü satın almak, olumlu katkısından çok zararlı etki yaratabilir. Satın aldığınız ürünün Tarım bakanlığından onaylı sertifikasının olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Çörekotu Yağının Faydaları

İçeriğindeki zengin bileşim, savunma sistemini ve zihni kuvvetlendirerek vücut direncini yükseltmeye yardımcıdır, sinir bozukluklarının tedavisinde doğal bir yatıştırıcıdır. 

Antioksidan özellikleriyle kanser, antiastmatik etkileriyle öksürük ve göğüs hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kan dolaşımını düzenleyici etkileri bilinmektedir. Bu nedenle hem tansiyonun dengelenmesi hem de hemoroit tedavisinde tavsiye edilmektedir.

Klinik çalışmalar kolesterol seviyesini düşürücü etkilerine işaret etmektedir.  

Mide ve bağırsak sorunlarını gidermede yardımcıdır; genel olarak sindirim sistemini destekler.

Anti-mikrobik, anti-alerjen ve anti-fungal yapısı nedeniyle sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının yanı sıra ciltte oluşan pişik ve tahriş gibi sorunların tedavisinde tavsiye edilir.

İki ay boyunca çörek otu yağı tüketen tansiyon hastalarında yüksek tansiyonu düşürdüğü görünmüştür.

Yüksek kolestrol için faydaları bulunmaktadır.

İnflamatuar romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Mide ağrısı ve krampları hafifletmede faydalıdır. Çörek otu yağı, mide gazı, mide şişkinliğini ve ülser vakalarını azaltmaya yardımcı olabilir.

6 ay boyunda saç diplerine çörek otu yağı sürerseniz saç beyazlıklarınzı görülür şekilde azalacaktır. 3 gün arayla saç diperlerine yarım saat kalacak şekidle sürünüz.

Çörek otu yağı, içeriği ile vücudun savunma sistemi ve metabolizması için faydalı olan bu yağ vücudumuzu toksinlerden arındırmaya da yardımcı olur.

Antioksidan özelliği ile vücudu bir çok dokuda tahribat oluşturan ve damar sertliği, kanser, bunama ve benzeri pek çok hastalığa yol açan serbest radikallerin etkisinden kurtarır.

Antiinflamatuar özelliği etkisi ile astım tedavisinde kullanılır.

Damar güçlendirici kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden dolayı hemoroid tedavisinde kullanılır.

İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlatarak böbrekleri hastalıklara karşı korur.

Kolon kanserine sebep olan hücreleri etkisini engelleyerek olumsuz yan etkilerini azaltmada takviye olarak kullanılır.

Thymoqunone bileşiği kanser ve zararlı bakterilerin vücuttaki zararlı etkilerini yok etmek için kullanılır. Aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin yan etkisi olan yüksek radyasyonun olumsuz etkilerini azaltmada faydalıdır.

Arı sütü ya da bal ile karıştırılıp tüketildiğinde  hormonsal üretim dengesini sağlar.

Bağırsakta oluşan parazit ve kurtların giderilmesinde yardımcıdır.

Kandaki glikoz seviyesini düşürür, insülin direncini azaltır ve diyabetli kişilerde pankreasın beta hücrelerinin oluşumunu uyarır.

İçerisindeki Omega-3 ve Omega-6 sayesinde beyin yapısının oluşumu ve düzenli çalışmasına katkı sağlayarak hafızayı güçlendirici etki gösterir.

Sinir sistemi üzerinde dengeleyici ve rahatlatıcıdır. Buna bağlı olarak dikkat dağınıklığı, uyku bozukluğu  gibi sorunlar üzerinde rahatlatıcıdır.

Anti mikrobik, anti alerjik ve anti fungal yapısı nedeniyle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Cilde uygulandığında; cildi besler, nemlendirir ve ciltteki yaralar ve yara izlerinin tedavisinde kullanılır.

Düzenli kullanımında saçları besleyerek dökülmeler üzerinde etki gösterir ve saçların beyazlamasını önler.

Mide zarını tahrişe sebep olan etkenlerden koruyarak iyileşmesine katkı sağlar.

Sinüzit, bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcıdır.

Gebelik sonrası emzirme dönemini uzatır, doğum yapan annelerde süt artışı sağlamaya yardımcı olur fakat hamilelik döneminde kullanıma uygun değildir.

Metabolizma hızlandırıcı etkisi nedeniyle diyet programı ile birlikte düzenli kullanımında uygulanan diyetin etkisini arttırıcı özelliği etkisi vardır. Ayrıca tokluk hissi verir.

Kimyasal silah kullanımından sonra zehirlenmeyi tedavi eder, hırıltı veya göğüs ağrısı gibi solunum bulgularını hafifletir.

Karaciğer tahribatlarını önler.

İltihap kurutucu olarak özellikle kadınlarda vajinal iltihaplanmalarda etkilidir.

Cinsel gücü arttırıcı afrodizyak etkisi gösterir.

Diş ağrılarında etkilidir.

Kadınlarda adet dönemi düzenlemek ve adet ağrılarını hafiflatmek için kullanılabilir.

Uyku bozukluklarında bir çay kaşığı soğuk pres çörek otu yağına bir miktar bal eklenip sıcak bir içeceğe karıştırılıp içilmesi durumunda olumlu etki gösterir.

Çörek Otu Yağının İçeriğinde Neler Var?

Yapısında bulunan oleik asit (omega 9), linoleik asit (omega 6), stearik asit, timokinon, palmitik asit, karoten, A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi fenolik bileşenlerle zengin bir içeriğe sahiptir.

Yoğun sıcaklık ve kimyasal kullanmadan soğuk sıkım veya soğuk pres dediğimiz yöntemle elde edilen çörek otu yağı saf ve katkısız şekilde şişelenir. Oda sıcaklığında, kuru ve güneş ışığı almayan bir yerde saklanmalıdır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimde ve mutfak ısısının fazla olduğu ortamlar için serin bir yer tercih edilmelidir. 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı hem dıştan, hem de ağız yolu ile alınarak kullanılabilen bir bitkisel yağdır.  Sürülebilir ve içilebilir yağlardan olan bu mucizevi yağın kullanımı  şu şekilde olmalıdır.

Yetişkinler, tercihen kahvaltıdan yarım saat önce 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağı içebilir. Çocuklar bu miktar 1 çay kaşığı ölçüsündedir.

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Çörek otu ve çörek otu yağı, pek çok eski medeniyet tarafından yüzyıllarca kullanılan bitkisel kaynaklardır. Özellikle antik Mısır ve Yunan uygarlıklarında hem yemekleri tatlandırmada hem de cilt bakımında kullanılan çörek otu, günümüzde bu kullanımlara ek olarak takviye formunda da tüketilir. Birçok kullanıcı çörek otunun sağladığı faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için günlük beslenmesine çörek otu yağı ekstresi de ekler. 

Çörek Otu Yağı Ne Zaman Kullanılır?

Çörek otu yağı kullanımı için belirlenmiş net bir zaman aralığı yoktur. Günün her saati düzenli olarak tüketilebilir. Çörek otu yağı takviyesi kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yağ formundaki bir içerik olduğundan dolayı yağlı yiyeceklerle birlikte tüketilmesi gerektiğidir. Böylece daha yüksek biyoyararlanım sağlamak mümkün hale gelir.